تبلیغات
معبــر سایبری تهــاجم خامــوش - کشتارغزه از نگاه کارتونیست‌های ضدجنگ...

معبــر سایبری تهــاجم خامــوش
 
*تا شرک وکفر هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم*رای اولین‌بار سیل خون و تکه‌پاره‌های اجساد در رسانه‌های صوتی، تصویری و مکتوب این روزها بدون هیچ محدودیت و محتاط‌کاری منعکس می‌شوند و صفحه‌های اجتماعی مختلف با دلخراش‌ترین عکس‌ها و ویدئوها پر شده است، به طوریکه دیگر نمی‌توان این حجم بزرگ جنایت و کشتار در غزه را نادیده گرفت.دیگر جنایتی وجود ندارد که رژیم اسرائیل علیه مردم بی‌دفاع و در محاصره غزه در طول این سال‌ها انجام نداده باشد. در میان این اتفاقات ترسناک و وحشیانه حالتی از ترس و دلهره و احساس ناامیدی و زیر پا رفتن ارزش‌های انسانی به وجود آمده است. در این میان کاریکاتوریست‌ها که دیگر کاسه صبرشان پر شده، احساسات خود را با طرح‌هایی تند و نیش‌دار در اعتراض به سکوت نهادهای بین‌المللی در برابر این جنایات غیرانسانی ابراز کردند.ده‌ها کاریکاتوریست از نقاط مختلف جهان در روزنامه‌ها و سایت‌های مختلف خبری، زبان اسلحه و رایحه باروت رژیم اسرائیل را محکوم کردند. سکوتی که جهان در قبال این جنایات اتخاذ کرده، به سوژه اصلی اکثر این آثار بدل شده و کاریکاتوریست‌ها فریاد «نه به جنگ» خود بر سر دیکاتورها و متجاوزان را به گوش جهانیان می‌رسانند.


به گزارش شبکه «الریاض»، هدف این آثار، پایان کشتار و خونریزی و تخریب و ویرانی است. شاید در فضای تیره و سانسور خبرهای جنگ در این روزها، شبکه‌های اجتماعی مختلف به بزرگترین تنفس‌گاه معترضان و هنرمندان بدل شده اند، اما این هنرمندان با ورود به این حوزه می‌خواهند بگویند هنر کاریکاتور در این میان به خواب نرفته و هنوز به عنوان هنری ساده و پر نفوذ دارای تأثیری بزرگ در به چالش کشیدن اندیشه‌های نادرست و نابودی آنان در برابر کسانی است که احساسات و وجدان در آنها مدت‌هاست که به خاموش شده است.
این هنرمندان که وجدان درونی‌شان هنوز بیدار است، می‌خواهند به جهان بگویند: هرچه قدر هم جنگ و کشتار ادامه یابد، امید به زندگی باز هم وجود دارد.از جمله این هنرمندان، «سلمی کاهن»، کاریکاتوریست اسرائیلی است که در اثر خود «باراک اوباما» را در حالی که کتابی با عنوان «میانجیگری در خاورمیانه» به زبان عربی را سر و ته در دست گرفته، به تصویر کشیده و از دخالت‌های آمریکا انتقاد کرده است.از دیگر آثاری که این روزها در سایت‌ها خیلی دیده شد، کاریکاتوری است که سایت «دیلی تایمز» پاکستان در عید فطر منتشر کرد و برخی آن را بهترین طرح برای بیان وضعیت کنونی کودکان غزه دانستند.در این طرح، یکی از کودکان غزه در روز عید فطر دیده می‌شود که از ترس انفجار و جنگ و ویرانی با دو دست چشم‌هایش را پوشانده و مانند دیگر کودکان غزه با آمدن عید خوشحال نیست.

از دیگر طرح‌هایی که خیلی دیده شد، طرحی از یک کاریکاتوریست پاکستانی بود که به خوبی رنج کودکان غزه را به تصویر کشید. در این اثر، یکی از کودکان غزه در حالی دیده می‌شود که لباس یک شیخ بلند قامت عرب را به عنوان نماد «پیمان کشورهای عربی» در دست دارد و برای نجات مردم فلسطین کمک می‌خواهد اما او همچنان نسبت به کودک غزه بی‌توجه است.
طبقه بندی: سیاسی،  اجتماعی،  نظامی و امنیتی،  وهابیت،  یهودی،  شیطان پرستی،  صهیونیست،  غزه،  سازمان ملل، 
برچسب ها: کشتار، کاریکاتور، ضد جنگ،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 مرداد 1393 توسط افسر جنـــگ نرم
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : مقتدر مظلوم
  • قالب مذهبی
  • مقتدر مظلوم